Pilates

Pilates

Pilates metoda jako účinné cvičení

Jedná se o metodu, která vznikla ve 20. letech minulého století v Německu. Jejím zakladatelem byl Joseph Hubertus Pilates (*1883 Německo). V mládí trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Z těchto nemocí se snažil vymanit pomocí pohybu a celkovým zesílením, což se mu povedlo. Celý život se zabýval pohybem, jako výsledek jeho snažení se mu podařilo vyvinout cvičení, které předběhlo svou dobu. Sám tuto formu pojmenoval kontrologie. Věřil, že duševní a tělesné zdraví je jedna spojitá nádoba a že cvičení dokáže uzdravit tělo z nemoci.

Pilatesova metoda se snaží docílit řízeného pohybu ze silného středu těla. Každý pohyb vychází z tzv. power house, v dnešní době se často užívá pojem core. Mezi těmito dvěma pojmy je samozřejmě rozdíl díky časové propasti mezi nimi a tudíž i informacemi, které byly nebo jsou k dispozici. Dnes můžete slýchat pojmy core, střed těla (jádro, centrum), hluboký Transversus_abdominisstabilizační systém (HSS) apod. Všechny tyto výrazy mají jedno společné. Jejich podstatou je vybudování silného, vyváženého a funkčního středu těla, který se stává základem pro veškerý pohyb. Zde je uveden seznam svalů, které toto mají na starosti:

  • Příčný sval břišní (m. transverzus abdominis)
  • Multifidi (m. multifidus)
  • Svaly pánevního dna
  • Vnitřní šikmý (m. internal obliques)
  • Bránice (m. diaphragm)
  • Přední pilovitý (m. serratus anterior)

Metoda Pilates je tedy svými cviky a technikou skvělý nástroj k posílení core a dále nám pomáhá k dosažení pružného těla bez svalových disbalancí, které jsou mnohdy příčinou vzniku bolestí zad, kloubů a jiných částí těla. Jejím cílem je také korektní držení posturálního těla. Dokáže zlepšit lordotické, kyfotické i skoliotické držení těla a tím i zmírnit potíže, které způsobují. Pilates svoji metodou určitě předběhl dobu, nicméně do dnešních dnů si prošla velkým vývojem. Metoda byla postupně vylepšena za příspění fyzioterapeutů, vědeckých výzkumů a zkoušení účinků. Podstata však zůstala zachována. Dnes některé cviky z Pilates s oblibou používají fyzioterapeuti, metoda je vhodná jako preventivní cvičení i jako postrehabilitační péče.

Pilatesova metoda cvičení zahrnuje jak cvičení pouze s vlastním tělem na podložce, která se tak stává snadno dostupnou pro každého, tak i cvičení na speciálních Pilates strojích.

A pro koho je metoda vhodná? Pilates mohou díky šetrnému cvičení pod odborným dohledem cvičit prakticky všichni. Prosedíte-li denně minimálně 6 hodin, pak jste ideálním adeptem. Pro tento druh cvičení je důležité dbát především na jeho osm principů (více zde), bez kterých by se z účinného cvičení stala pouhá rozcvička. Pokud si nejste jistí kontrolou vlastního těla, nebo zda cvik provádíte správně, je vhodné začít na skupinových lekcích pod dohledem proškoleného trenéra, nebo ideálně individuálním tréninkem, kde se každý cvik plně přizpůsobí stavu Vašeho těla. Z hodiny by měl člověk odcházet v lepším stavu, než v jakém přišel, jinak řečeno měl by se cítit lépe. A ideální intervaly cvičení? Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete cvičit 2x – 3x týdně.

„Po deseti lekcích ucítíte rozdíl, po dvaceti se budete cítit lépe ve své vlastní kůži a po třiceti budete mít nové tělo.“ — J.Pilates, tvůrce metody