PRINCIPY PILATES

Blog

hundred

PRINCIPY PILATES

Už jste někdy slyšeli o principech Pilates?

Jedná se o soubor pravidel, který by měl provázet každé cvičení. Vystihují podstatu, bez které by se z účinného cvičení stalo pouhé nekorigované máchání končetinami ve vzduchu. Ztratil by se účinek zdravotního cvičení. Jedním z efektů bez dodržení těchto principů, by pravděpodobně bylo ukotvení špatného držení těla, což se v některých případech ještě umocňuje nešťastným řazením cviků, ale o tom třeba jindy. Principy Pilates nás bod po bodu navádí k největšímu užitku ze cvičení. Získáme pružné tělo bez omezení a bolestí zad či jiných částí těla. Výborné ke kompenzaci sedavého způsobu života i jiných špatných stereotypů.

Důležitá přitom není pouze znalost těchto principů, ale i schopnost je aplikovat v prováděném cviku. U některých se klade větší důraz například na dech, u jiných zase na izolaci. Na to by Vás jako nováčky měl instruktor nebo trenér upozornit.

V originále se jedná o šest o principů, které vymyslel sám Joseph Hubertus Pilates:

 • Koncentrace
 • Dýchání
 • Centrum těla
 • Kontrola
 • Preciznost
 • Plynulost

Vývojem se k této šestici přidaly ještě dva principy:

 • Izolace
 • Rutina

O samotných principech pilates se můžete více dočíst zde:

Koncentrace

U cvičení Pilates je důležité, aby se člověk stále soustředil na svoje tělo a prováděl všechny pohyby s maximální koncentrací, aby „nevypnul“ uvažování nad pohybem. Bez soustředění a vědomého řízení pohybu se tělo přepne na své naučené pohybové stereotypy, které podvědomě provádí v reakci na různé podněty. Tyto pohybové stereotypy však často bývájí nesprávné a je dobré je kompenzovat. To se nedá dělat jinak, než koncentrováním se na daný pohyb.

Dýchání

Dýchání je neodvratně spojené s naší existencí, je proto až žalostné, kolik z nás se nedokáže správně nadechnout. Z věčného sezení v práci, u televize, jídla apod., naše bránice postupně ztratila svou hlavní funkci – nádechovou. Kromě této fuknce má bránice i funkci posturální. V případě špatného nastavení hrudníku však není schopna splňovat svou práci. Při cvičeních Pilates by každý instruktor měl dbát na správnou techniku dýchání. Zpočátku je to pro nováčky náročné a málokoho to baví, protože to nikomu nepůjde. Což je celkem normální, pokud si uvědomíme, že jsme nic takového po svém těle dlouho nechtěli. Pokud se nedáme odradit nelehkým začátkem a vydržíme, odměnou nám bude napravování držení těla a ustupující bolesti zad.

Centrum těla

V originálním pojetí Pilates bylo za centrum těla (power house) považováno jiné seskupení svalů, než jaké uznáváme dnes, obecně označované jako Core. K této změně došlo díky aplikovanému lekářství a fyzioterapeutickému výzkumu. Idea power house, tedy domečku síly, však zůstala zachována. Z toho centra by pak měly vycházet veškeré naše pohyby.

Porovnání Power house a Core

Power house:

 • břicho
 • kyčelní klouby
 • bederní oblast zad
 • hýžďové svaly

Core:

 • příčný sval břišní
 • bránice
 • multifidi
 • pánevní dno

Kontrola

Zpětná kontrola cvičení nám udává hranice pohybu, za které bychom se při cvičení neměli dostat. Platí zde pravidlo „Všeho moc škodí“ a při cvičení  proti gravitaci platí další pravidlo „Čím pomalejší kontrolovaný pohyb, tím větší získáme sílu.“ Nad každým pohybem musíme neustále přemýšlet a kontrolovat techniku provedení. Jinak se nepřesných provedení pohybu a špatných stereotypů nikdy nezbavíme.

Preciznost

Prakticky neoddělitelná od koncentrace. Preciznost je kámen prakticky jakéhokoliv pohybu. V případě, že na lekci jenom mechanicky opakujeme cvičení dle instruktora nebo sousedky a lekci odcvičíme pouze kvantitativně se snahou zachovat obsah cviků, nemůžeme pak od tohoto bezmyšlenkovitého máchání nohou sem a tam čekat, že nás přestanou bolet záda. Na každý pohyb se tedy musíme nejen soustředit, ale provést ho nejlíp jak umíme. Tím se budeme, při dodržování ostatních principů, každou lekcí zlepšovat. Důležité je pochopit cvik a zvládnout ho odcvičit precizně a s lehkostí. Jen tak se můžeme bavit o zdravotně funkčním cvičení, kompenzujícím každodenní stres.

Plynulost

Zjednodušeně řečeno se jedná o kontrolovaný pohyb po celou dobu provádění cviku – tedy bez využití kynetické energie, trhavých pohybů, zadržování dechu, odpočinku v určitých fázích pohybu, a jiného cheatingu. Například oblíbené zkracovačky se chybně cvičí švihově, nejlépe ještě se zapřenýma nohama. V plynulém provedení a se správným nastavením těla dle principů, se ze zkracovačky stavá prakticky neodcvičitelný cvik pro mnoho lidí,  neboť Core není dostatečně připraven, ačkoliv klasických zkracovaček dokáže desítky. Při plynulém provedení pohybu se musíme spoléhat pouze na sílu našich svalů, které budou pracovat vyrovnaně mezi excentrickou a koncentrickou kontrakcí.

Izolace

Kolik z nás dokáže zvednou ruku do vzpažení, aniž by si pomohl pohybem hlavy nebo se prohl v zádech? Izolace znamená snahu o zapojení pouze takových svalů, které se mají na pohybu aktivně účástnit nebo pohyb stabilizovat. Teprve po zvladnutí této fáze je možné pohyby spojovat do větších celků a navozovat nové, správné stereotypy. Je to stejné jako ve škole, nejprve se naučit písmenka a pak je skládat do slov a vět.

Rutina

Ano, jedna hodina cvičení týdně Vám 40ti hodinovou pracovní dobu opravdu vykopenzovat nemůže. Nicméně cvičení Pilates můžete provádět nejen kdykoliv, ale i kdekoliv. Což je ta nejúčinnější metoda jak prevence problému s pohybovým aparátem, tak jeho řešením. Bohužel si někteří myslí, že hned po odcvičení první hodiny všemu rozumí a mohou cvičit bez odborného dozoru. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i osobní trenéři Pilates chodí na lekce jiných instruktorů. Jestli si nejste jisti jak na to, kontaktujte svého trénéra PILATES INSTITUTE® nebo fyzioterapeuta ve svém okolí.

Sdělte svůj názor