O MNĚ

O MNĚ

silueta1.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Sportem se zabývám již od útlého věku. Od malička jezdím na koni, lyžuji, chodím na výlety do hor, jezdím na windsurfu, lezu po skalách. Během studií na Masarykově univerzitě jsem však utrpěla úraz kolena, který mě na dva roky vyřadil z veškerých mých oblíbených sportovních činností. Právě v té době začala moje cesta za poznáním funkcí lidského těla.

Po úrazu vnímám změnu psychiky a uvědomuji si, jak je pohyb pro život člověka důležitý. Ačkoli byly oba menisky i křížové vazy v pořádku, jakoukoliv zátěž neslo koleno velmi špatně. Doběhnutí MHD znamenalo třeba odkulhaný celý následující týden. Obešla jsem tedy mnoho lékářů, ortopedů, specialistů, podle kterých bylo vše v pořádku. Jistě, pozitivní zpráva, ale nechápala jsem tedy, proč se k nim musím dostávat za pomoci berlí. Nezbývalo než dát tělu klid.

Po dvou letech se koleno dalo do pořádku samo a mohla jsem začít znovu sportovat. Za  dva roky, kdy tělo uhýbalo před bolestí a snažilo se najít jiný, bezbolestný pohybový vzorec, došlo k přesunu nešvaru z kolene do kyčle a kotníku. Odtud potom začaly pramenit také problémy se zády. Netřeba zmiňovat, že následovalo klasické kolečko po doktorech. Vše je prý v pořádku a když jsem neodbytná navrhují prapodivná řešení typu: „Můžeme Vám vpíchnout kontrastní látku a pak udělat rentgen.“

Děkuji, nechci, odcházím. Přestávám se spoléhat na doktory a soukromé ordinace, které jsou schopné si říct i 1 200,- Kč za půl hodiny vyšetření z kterého stejně není kloudný výsledek. Připadám si jako horký brambor. Začíná mi docházet, že si budu muset pomoci sama. Obracím se tedy sama na sebe a více vnímám své tělo, co mu vadí, prospívá a nastupuju na dlouhou dráhu studia.

Základy mám již z Masarykovy univerzity, masérského a trenérského kurzu, ale stále to nestačí. Absolvuji rozšiřující kurzy, kde se dozvídám zajímavé a důležité informace. Stále  mi ale chybí kontext a globální pohled. Dostávám se do vzdělávací organizace Daniela Mullera a zde začíná objevování Ameriky. Vše dává smysl od začátku do konce, věci do sebe zapadají a tělo funguje. Chyby se netolerují. Po několika dnech strávených čerpáním informací a cvičení si ještě více uvědomuji, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou stránku. Cítím se skvěle a plná energie. Tělo není unavené, naopak má přebytek energie, kterou mohu investovat jinam. A to je teprve začátek. Po několika týdnech cvičení mě přestávají problémy se zády a zastavilo se gradování bolesti v kotníku. Bolest v kotníku začíná postupně odeznívat díky odbornému vedení pod fyzioterapeutkou Lucií Vorlíčkovou.

Čekají mě měsíce a roky cvičení, než se celý pohybový systém stane opět plně funkční tak jako tomu bývalo, když jsme byly malé děti. Naše tělo není dimenzované na to, aby prosedělo 12 hodin hodin denně. Je nutné kompenzovat tento kancelářský způsob života a vyhýbat se špatným pohybovým stereotypům. Znovuzažití pocitu fungujícího těla je k nezaplacení. Výsledkem je radost z celého dne, vyšší výkonnost v kterékoliv činnosti, lepší sebevědomí a sebedůvěra.

Jdu tyto úžasné pocity a vědomosti  předávat dál.

„Nemůžes pálit z děla na kanoi.“ — F. Don Miller, profesionální boxer

Sdělte svůj názor