JAK POZNAT KVALITNÍHO OSOBNÍHO TRENÉRA?

Blog

Personal trainer shouting at client through megaphone

JAK POZNAT KVALITNÍHO OSOBNÍHO TRENÉRA?

Už jste někdy uvažovali nad tím, že byste cvičili s osobním trenérem? V tomto článku se pokusím rozklíčovat informace, podle kterých si vyberete toho nejlepšího. Je normální, že i v oblasti osobních trenérů budete chtít kvalitu. Přeci jen je to Vaše tělo, které svěřujete do péče cizí osobě. Jak tedy při výběru nešlápnout vedle a nenechat se obrat nejen o své peníze a čas, ale i o zdraví?

Často vidím zarážející výkony některých trenérů v posilovnách a fitcentrech, kteří sami sebe označují za „profesionály“. Jelikož se tak dokáží i navenek napařovat, klient často ani tuto zlatou past neprohlédne. Dobrá zpráva ale je, že jsou i dobří, ba dokonce vynikající trenéři. Jak tedy při výběru nesáhnout vedle?

Není se čeho bát, po přečtení tohoto článku, už budete mít v hlavě jasněji a nenecháte se tak snadno napálit. Vždyť již při prvním setkání je možné rozklíčovat, zda bude trenér za něco stát nebo naopak.

Základní otázky, které byste si měli položit:

1)  Jak vypadá můj trenér?
Na 99 % z Vás Váš osobní trenér bude chtít vyrobit to stejné, co je on sám. Pokud tedy Váš trenér vypadá jako korba a Vy chcete vypadat jako korba, je to dobrá volba. Podívejte se na něho ale pozorně. Nemá ramena v protrakci a vytažené k uším? Není náhodou jeho břišní stěna vydutá ven? Chodí nemotorně? Osu ucho-rameno-kyčel-kotník hledáte marně? Od takových co nejdál.

2) Kolik má na sobě náplastí, tejpů, obvazů, bandáží, jizev a proč?
Zeptejte se trenéra na to, proč má na sobě tejpy, obvaz, bandáž či od čeho má ty jizvy. Pokud to nemá z autonehody nebo následkem úrazu při lyžovaní či jiném sportu (kde je riziko úrazu vysoké), ale k úrazům, natržením a namožením přišel během tréninku, pak ruce pryč, nebo budete za chvíli stejně ovázaní jako on.

3) Má bolesti?
Žádný trenér Vám nepřizná, že ho něco bolí. Zde budete muset být trošku zvědaví a trenéra sledovat. Jestli uvidíte, že se někdy chytne za bedra, prohne se v zádech, bude se držet za nějaký kloub a podobně nevědomky upozorňovat na tělesnou bolest, aniž by Vám ji přiznal, tak Vám lže. Nemá smysl dále spolupracovat s trenérem, který Vám neříká pravdu a sám ani není fit.

4) Umí říct „Omlouvám se, ale toto nevím.“
Není chybou, že osobní trenér neumí odpovědět na všechny Vaše dotazy. Chybou by bylo, kdyby se o to pokoušel za každou cenu. Aby náhodou neztratil klienta, vymyslel by si v danou chvíli cokoliv. V případě, že nastane situace, kdy si není odpovědní jistý, měl by se raději omluvit. Momentálně sice neví, ale do příště zjistí. Už v tuhle chvíli můžete mít jistotu, že při dalším setkání bude odpověď trenéra více než vyčerpávající.

5) Viděli jste ho v akci?
Byl ke svým klientům pozorný? Asistoval jim? Vysvětloval, jaké dělají chyby a ukazoval správnou techniku? Nebo si telefonoval či psal sms, bavil se s kamarády, jenom počítal opakování …? Obrázek už si uděláte sami.

6) Jaká má doporučení?
Doporučil Vám trenéra známý? Pak byste si výše sepsané otázky měli položit i na jeho adresu. Není doporučení jako doporučení. Případně se zeptejte dalších, aktuálních klientů dotyčného trenéra.

Trainer assisting woman with push ups

Otázky, které by měl trenér položit Vám:

1) Zranění, fyzická omezení, nemoci
Jak s Vámi může někdo vést tréninky, aniž by věděl, jestli nemáte například vyhřezlou ploténku, operované koleno, Bechtěreva, artrózu, atd.? Nezeptá se, není profesionál. Jednoduché.

2) Zaměstnání
Možná se to některým zdá jako banalita a nechápou, proč by se na to měl vůbec osobní trenér ptát. Vysvětlím. Ve svém zaměstnání trávíte 1/3 dne. Tato nezanedbatelná doba má na Vaše tělo zásadní vliv. Pokud Váš trenér nebude vědět, jestli při práci například sedíte nebo stojíte, může Vám snadno dát pro Vás zcela nevhodné cviky.

3) Cíl
Trenéra by měl zajímat Váš cíl. Co se sebou chcete udělat. Ať už zhubnout, zpevnit, nabrat hmotu, získat sílu, zbavit se bolestí zad, atd. Nezeptá-li se, neměl by s Vámi vůbec začínat pracovat.

4) Zvyky
Podobně jako u zaměstnání jsou to i Vaše zvyky, co mají velký vliv na další postup při cvičení. Například kabelka přes jedno rameno, chůze v podpatcích, u pánů pak často aktovka v jedné ruce. I s tímto musí trenér pracovat a začlenit to do tréninkového plánu.

5) Čas a možnosti
Měl by se také zeptat na časové a finanční možnosti a tomu uzpůsobit tréninkový plán, aby byl co nejvíce efektivní za daných podmínek.

Desatero osobního trenéra

  1. Minimálně středoškolsky vzdělaný.
  2. Dostatečná praxe.
  3. Kontinuální vzdělávání.
  4. Má platnou trenérskou licenci.
  5. Upravený zevnějšek.
  6. Profesionální přístup.
  7. Dochvilný.
  8. Dodržuje délku lekce.
  9. Soustředění se na klienta.
  10. Příjemné vystupování.

Závěrem

I trenér je jenom člověk a může špatně odhadnout Vaši osobnost. Se svým trenérem samozřejmě komunikujte, nespadá do kouzelnického cechu a neumí číst Vaše myšlenky. Pokud si nesednete ani při další lekci, zkuste někoho jiného. Víte také o možnosti osobního trenéra do domu?

Pokud jste již našli dobrého trenéra, nezapomeňte, že tu hlavní práci za Vás neudělá. Zbytek je na Vaší vůli a píli. Hodně štěstí. 🙂

Sdělte svůj názor