CVIČENÍ JAKO NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ?

Blog

Fitness girl - attractive young woman working out with dumbbells

CVIČENÍ JAKO NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ?

Řekli jste si, že v novém roce pro svoje zdraví něco uděláte?

Začnete chodit do fitka, koupíte si činky, najdete si trenéra? Skvělé! Ať už má Vaše sportovní předsevzetí podobu jakoukoli, jednu věc bude mít společnou. Rozhodující pro úspěch bude správná technika, nikoliv kvantita. Jak řekl Grace Cook:  „Nejdřív se pohybujte správně, a potom teprve často.“

pushup-bad2-e1420534941197

Díky internetu a sociálním sítím již dnes většina cvičících tuší, že existuje nějaké ideální držení těla, že je při cvičení důležité správné dýchání a že je dobré pracovat na skupině svalů středu těla, které se jinak nazývá CORE, či HSS. Je zde však mnoho otazníků, které Vám pomůže odhalit a zodpovědět profesionál.

Běžný den a jak ho nejlépe využít.

Člověk většinu času běžného dne stráví se schoulenými rameny, s podsazenou pánví, nahrbenými zády a zalomeným krkem, případně zkroucený do jiných neuvěřitelných pozic. Nebo vykonává manuální práce v polohách, které z valné většiny nabourávají správné držení těla. Na hrudní páteři si vytváříme hrb hodný Quasimoda. Také jste se v předchozích větách našli? Toto vše může vyústit v bolesti, poškození kloubů a komplikované výhřezy plotének. Nehledě na tyto stereotypy a nebezpečí ale často vyrážíme do posilovny.

Při dobré technice a kontrole cviku s uvědomělým pohybem je to skvělá věc. To nejlepší, co pro tělo můžete udělat, je více se hýbat. Ale jak mohou mít 2 hodiny cvičení vliv na zbylých 166 hodin z týdne? Je jasné, že k odstranění poruch získaných výše zmíněným, doslova devastujícím životním stylem, nám 2h týdně v posilovně nepomůžou. Pokračovat se musí i po tréninku.

Měli bychom si stále uvědomovat, jak naše tělo funguje, vnímat každý pohyb, jak neseme tašku s nákupem, myslet na správné držení těla. V práci  provádět kompenzační cviky a nesetrvávat dlouho v jedné pozici. Uvidíte, že pouhé udržování správné postury těla je náročná záležitost. Odměnou Vám po nějakém čase bude automatizace těchto procesů. Již se na samotné držení těla nebudete muset tolik soustředit.

Začínáte se sportem, či již nějaký čas cvičíte?

Další věcí, kterou je vhodné si při „novoročním“ cvičení pohlídat, je skladba a kvalita samotného tréninku. V počátcích by trénink měl z větší části obsahovat kompenzační cvičení a učení se správné techniky pohybu. Tato fáze je nejdůležitější, je jakýmsi základním stavebním kamenem pro jakékoli další budování. Čím pevnější bude základní kámen, tím monumentálnější může být stavba. K této fázi by měl neodmyslitelně patřit profesionální trenér, nebo chcete-li, fitcoach, který Vás vším bezpečně provede, včetně rozboru a diagnostiky, na základě které se určí vhodné cviky.

základy cvičení fitcoach.eu

Zatímco se jiní zabývají výkonem ve všech směrech, je pro mě prvořadé nejprve „opravit poškozené části“ a pak je možné k tréninku přidat výkon. Výhodou tohoto systému je mimo jiné i dlouhodobá zpětná pozitivní reakce těla a jakékoliv opětovné začátky jsou jednoduché. Přirozená touha po maximálním výkonu a vidina rychlého výsledku nás tlačí do netrpělivosti. Lidé sahají po „zaručených“ prostředcích, ale už zapomněli, že pouze vytrvalá a poctivá práce přinese vytoužené ovoce. Důležité je vydržet.

Jelikož lidé chodí do posiloven a na různá cvičení zejména s motivací zlepšit svůj zdravotní stav a získat kondici, jsem často velmi šokována tím, co je možné v posilovnách vidět. Hodně cvičících lidí provádí cviky technicky velmi špatně. Zapojují úplně jiné skupiny svalů, než by měli a cvičení tak nemá žádný efekt, nebo dokonce škodí. Často se soustředí na počet opakování nebo zvyšování zátěže, aniž by na to byli připraveni. Smutné je, že je tomuto způsobu cvičení často vede právě jejich osobní trenér. Jak poznat kvalitního trenéra.

Typické chyby

–       Uzamknutá kolena.8573933036_dff934d8d6
–       Nesprávně rozložené nohy.
–       Chodidla se neopírají o trojbodovou rovinu.
–       Záda a pánev nejsou v neutrálním postavení.
–       Veškerou práci přebírají záda.
–       Hlava je v předsunu.
–       Krk je neustále v napětí.
–       Zadržený dech.
–       Lopatky se táhnou k sobě, hrudník dopředu. …

Opakovaná spolupráce s trenérem je sice finančně náročnější, ale je to investice, která se Vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Zuby si doma také neléčíte sami a raději je svěříte profesionálovi a pečujete o ně každý den. I tělo péči potřebuje a nejpřirozenější je pro něho pohyb.

Shrnutí závěrem

1)     Správná technika je důležitější, než počet opakování nebo výše zátěže.
2)     Dvě hodiny týdně opravdu nestačí.
3)     Nepřeskakovat základy.
4)     Aspoň na začátku, nebo pokud si nejste jisti, se svěřte profesionálovi.
5)     Cvičit cviky, které jsou vhodné přímo pro Vaše tělo.
6)     Začněte hned teď!

„Kdo chce hýbat světem, musí pohnout nejdříve sám sebou.“ — Aristoteles

Pokud se vám článek líbí a chtěli byste si přečíst další, podpořte ho svým lajkem nebo přidejte komentář.

Sdělte svůj názor